Wieżyca 329 m
woj. pomorskie

Zdobyta dnia 21 lipca 2013 roku

 

 

To jeden z tych letnich, wakacyjnych weekendów, kiedy wiesz, że spędzisz go w domu, a bardzo byś nie chciał. Tydzień temu wróciliśmy z dziećmi z Turcji, za tydzień ruszamy w Tatry i każdy z nas doskonale wie, że ten weekend wypadałoby spędzić w domu. Pranie? Sprzątanie? Może wspólne gotowanie i domowy, niedzielny obiad? Słońce za oknem, niebo niemal bezchmurne dość szybko przesądza o tym, że wyjeżdżamy. Jest sobota, 21 lipca 2013 roku, a my postanawiamy rozpocząć kolejny z naszych projektów – Koronę Polski. Nie wypada nam rozpocząć inaczej niż od zdobycia najwyższej góry województwa pomorskiego – Wieżycy 329m n.p.m., od której dzieli nas zaledwie 40km.

Z Gdańska samochodem kierujemy się najpierw na Żukowo, potem Egiertowo i Rybaki (droga krajowa nr 20). Charakterystyczną platformę na szczycie wieży widokowej na Wieżycy, górującą ponad lasami, widzimy już z daleka. Auto zostawiamy na parkingu przy drodze w kierunku Szymbarku (płatnym - 4zł). Przed wejściem na szlak, Kaszub w regionalnym stroju, miejscowym zwyczajem, częstuje nas tabaką.

Jesteśmy w rezerwacie przyrody „Szczyt Wieżyca”. Czarnym szlakiem, utwardzoną leśną ścieżką, gdzieniegdzie kamienistą, przejezdną wózkiem dziecięcym, docieramy na wierzchołek w około 20 minut.

Po 182 stopniach Kaszubskiej Wieży Widokowej im. Jana Pawła II (wstęp na wieżę – 6zł) docieramy w miejsce, skąd naszym oczom ukazuje się rozległa panorama tzw. Szwajcarii Kaszubskiej. Informacje o tym, jakoby ze szczytu widać było morze, nawet przy tak dobrej widoczności jak dziś, nie wydają się mieć potwierdzenia. Do auta wracamy tą samą drogą. „Kaszubska perełka” w Koronie Polski zdobyta!