Wielka Korona Tatr

 

 

Korona Europy i Korona Unii Europejskiej

 

 

Korona Polski

    Nasze wulkany

To szczyty przekraczające 8000 stóp, czyli 2434 metry. Szczytów takich naliczono w Tatrach 14, co nasuwa skojarzenie z Koroną Himalajów i Karakorum, której szczyty sięgają 8000 metrów i też jest ich 14.

 

   

Unia Europejska składa się z 28 państw członkowskich i są to – Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

 

 

To najwyższe wzniesienia, góry i „pagóry”, w każdym z 16 województw. Zdobycie ich nie jest oczywiście żadnym osiągnięciem, a realizacja tego konkretnego projektu w naszej „koronie” odbywa się w myśl od dawna znanej zasady „Poznaj swój kraj”. I taki też, poznawczy, turystyczny, krajoznawczy, a przy okazji też towarzyski ;) ma charakter tego projektu.

   

Nasze wulkany to z założenia już pomysł, który koroną wulkanów nie będzie. W projekcie Nasze wulkany pojawią się zdjęcia i informacje ze zdobytych już przez nas gór wulkanicznych takich jak Kilimandżaro, Elbrus czy Kazbek oraz planowanych stratowulkanach takich jak m.in. Etna, Pico del Teide, Fudżi (w 2013 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO) czy Cotopaxi.

   

   

   

   

   

   

Korona Majora

 

 

Korona Alpejskich Czterotysięczników

 

 

Korona Gór Polski

 

 

Korona Maratonów Świata

 The Abbott World Marathon Majors to seria sześciu największych i zarazem najsłynniejszych maratonów na świecie - Tokyo Marathon, Boston Marathon, Virgin Money London Marathon, BMW Berlin Marathon, Bank of America Chicago Marathon and TCS New York City Marathon. Wyjątkowo ambitna biegowa korona, biorąc pod uwagę, że potrzeba sporo szczęścia w losowaniach pakietów startowaych, ogromu samozaparcia jeśli chodzi o kondycję, która powinna być constans na poziomie ewentualnego startu na królewskim dystansie, sportej elastyczności jeśli chodzi o nasze, nie tylko przeciez biegowe plany. I pokładów cierpliwości, wytrwałości... Przekonanie, że pewnego dnia odbierzemy ten wyjątkowy "medal-sześciopak" już mamy ;) a to już coś!     Projekt Korony Alpejskich Czterotysięczników nawiązuje do lektury przewodnika Richarda Goedeke „Alpejskie Czterotysięczniki”. Wspinając się na najwyższe szczyty Alp będziemy starali się trzymać oficjalnej listy czterotysięczników utworzonej przez UIAA.
Ile z nich uda nam się wpiąć do naszej Korony? Sami jesteśmy ciekawi. Jest to niewątpliwie najbardziej wymagająca ze wszystkich projektowanych przez nas Koron. Do tej pory wspólnie przez nas zdobyte ale jeszcze przed projektem „dwojewkoronie” czterotysięczniki – Mont Blanc, Mónch i Gran Paradiso będziemy chcieli powtórzyć. Tym razem „obanerowani” ;)
    Korona Gór Polski to projekt, który ma na celu zmobilizowanie nas do dotarcia w inne rejony górskie niż „najulubieńsze” przez nas Tatry. Zakładamy zdobycie najwyższych szczytów takich pasm górskich jak Góry Świętokrzyskie, Masyw Ślęży, Góry Kaczawskie, Góry Bardzkie, Góry Wałbrzyskie, Góry Opawskie, Beskid Makowski, Góry Stołowe, Beskid Mały, Góry Kamienne, Rudawy Janowickie, Góry Bystrzyckie, Góry Złote, Beskid Niski, Góry Sowie, Pieniny, Góry Orlickie, Góry Bialskie, Góry Izerskie, Beskid Wyspowy, Beskid Śląski, Beskid Sądecki, Gorce, Bieszczady, Masyw Śnieżnika, Karkonosze, Beskid Żywiecki no i oczywiście wspomniane wcześniej Tatry.     BIEGAMY! ;)